Czym jest logowanie z nowego urządzenia?

Dlaczego na Twojej skrzynce pojawia się alert bezpieczeństwa? 

Alert bezpieczeństwa to wiadomość informująca o logowaniu z urządzenia lub przeglądarki, z którego zazwyczaj nie korzystasz. Wiadomość zawiera w sobie datę i godzinę logowania, rodzaj urządzenia oraz przybliżoną lokalizację na podstawie IP, z którego było udane zalogowanie na konto. 

Jeśli rozpoznajesz, że to możesz być Ty, nic nie musisz robić. To jedynie informacja, że widzimy nowe urządzenie, którego do tej pory nie powiązaliśmy z Tobą. Jeśli natomiast uważasz, że to może być próba przejęcia konta, umożliwiamy szybką zmianę hasła z poziomu wiadomości. 

Czy alert bezpieczeństwa oznacza przejęcie konta? 

Nie. To tylko informacja, że logowanie nastąpiło z urządzenia, którego nie rozpoznaliśmy. Jeśli data i godzina oraz urządzenie się zgadza z Twoją aktywnością, nie ma powodu do obaw. Lokalizacja jest ustalana na podstawie adresu IP, dlatego może się różnić od miejsca w którym jesteś w chwili logowania. Operatorzy sieci bardzo często mają centrum danych w innym miejscu niż miejsce Twojego zamieszkania, dlatego może tu być niedokładność. Jeżeli masz wątpliwości to zalecamy w ustawieniach konta sprawdzić dane w zakładce "statystyki" oraz "bezpieczeństwo" czy dane się pokrywają z Twoimi logowaniami, np. data, przeglądarka.

Jaką mam pewność, że ta wiadomość nie jest oszustwem? 

Wiadomości wysyłane przez Zespół Poczty Interii zawsze wyglądają tak samo. Oznaczone są zieloną kłódką (Bezpieczny Nadawca - przeczytaj o tym więcej), ma dedykowany awatar kontaktu oraz nadawcą jest BOK INTERIA (bok@firma.interia.pl lub pomoc@firma.interia.pl).  

Jak rozpoznajemy urządzenie? 

Pierwsze logowanie na nowym urządzeniu skutkuje alertem bezpieczeństwa. Kolejne zalogowania powinny odbywać się bez tej wiadomości. Może okazać się jednak, że korzystając z tego samego komputera dostaniesz kilka takich alertów. W ramach rozpoznanego “Urządzenia" bierzemy pod uwagę nie tylko komputer czy smartfon, z którego korzystasz, ale też konkretną przeglądarkę. Dlatego jeśli zwykle logujesz się na Chrome, a kolejny raz zalogujesz się poprzez przeglądarkę Firefox dostaniesz taką wiadomość ponieważ jest to traktowane jak nowe “urządzenie". Podobna sytuacja może mieć miejsce gdy korzystasz z tej samej przeglądarki i komputera, ale postanowisz zalogować się w trybie prywatnym (incognito). 

Pomimo używania tej samej przeglądarki i urządzenia dostaję alerty bezpieczeństwa. Dlaczego? 

Taka sytuacja może nastąpić w momencie, gdy w ustawieniach przeglądarki włączone jest automatyczne usuwanie danych (cookies). Po wyczyszczeniu danych co do zasady przeglądarka staje się nowym “urządzeniem", dlatego taki alert będzie się pojawiać co logowanie. Sugerujemy nie usuwać danych przeglądarki - alerty zostały wdrożone by zwiększyć bezpieczeństwo oraz informować właściciela konta o potencjalnej próbie przejęcia konta. 

Co jeśli to faktycznie obca osoba zalogowała się na konto? 

Jeśli dostaniesz alert i żadne dane nie będą się zgadzały (data, godzina, urządzenie, lokalizacja) z Twoją aktywnością to sugerujemy zmienić hasło na swoim koncie. Link do zmiany hasła jest w wiadomości, przekieruje Cię do ustawień gdzie swobodnie zmienisz hasło. 

Oceń czy byliśmy dla Ciebie pomocni

  • Przepisz kod z obrazka.
    (6 znaków)

  • przepisz kod z obrazka